Gamze Sart

İstanbul Üniversitesi, Üniversite Sanayi İş Birliği Başkan Yardımcısı, Teknoloji Transfer Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi, Patentleme ve Lisanslama Direktörü, 1513 TTO Projesi, Üniversite Sanayi İşbirliği Modül Yöneticisi olarak görev yapan ve Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesinde akademik çalışmalarına devam eden Yrd. Doç. Dr. Gamze Sart 1988- 1992 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Yöneticilik ve Uluslararası İlişkiler/Siyaset Bilimi lisans eğitimini aldı.

Avrupa Komisyonu’nda Dünya Bankası ve LSE’nin ortak yürüttüğü Özelleştirme ile Ekonomik Kalkınma üzerine çalıştı. 1993- 1999 yılları arasında New York ve İstanbul’da genel koordinatör olarak çalıştı.

Harvard Üniversitesinde Project Zero’da akademik çalışmalarına devam etti. Psikoloji ve Yetişkin Eğitimi üzerine 2 ayrı yüksek lisansını tamamladı. 2013 yılında Boğaziçi Üniversitesinden Teknoparklar ve Teknoloji Transfer ile Üniversitelerin Değişimi üzerine Doktorasını yaptı.

Stanford Üniversitesinde doktora sonrası çalışmalarını, Yalın İnovasyon üzerine gerçekleştirdi ve hali hazırda Stanford Graduate School of Business’da Girişimcilik ve Yenilikçilik üzerine çalışmalarına devam etmektedir.

Tasarımsal Düşünme ve Ters Mühendislik ile patent alım süreçlerini hızlandırmakta ve teknoloji değerlendirmesi yaparak startupların kurulmalarına ve finansal kaynak bulmalarına destek olmaktadır. 2014-2015-2016 yıllarında İstanbul Üniversitesinin en fazla patent başvurusu sürecinde yer almıştır ve almaktadır. Patent Değerleme konusunda çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca inovasyonun STE(A)M aktiviteleri ile güçlendirildiği Mekanlar ve Makers Hareketi üzerine aktif çalışmalar yapmaktadır. Melek yatırımcı olarak 30 den fazla startup’ın kurulmasına ve büyümesine yardımcı olmaktadır. Endüstri 4.O ile ilgili Akademik çalışmalarda bulunmakta ve akademik derginin editörlüğünü yapmaktadır.